Алуминиум и здравје

Која е врската помеѓу алуминиумот и здравјето? Означено како едно од најобилни елементи на планетата, вишок може да биде штетен за здравјето. Сепак, токму поради ова изобилство, избегнувањето на изложеност на тоа е комплицирана задача.

Постојат бројни извори на алуминиум во вашиот секојдневен живот, од кои главната е храната, иако не единствената. Следното се клучевите што треба да ги знаете за овој метал.

Поврзана статија:
Метали во телото

Што ако има вишок алуминиум во човечкото тело?

Алуминиумот влегува во организмот пред се преку храна. Се смета дека во просек се земаат околу пет милиграми алуминиум дневно. Оваа доза би била безопасна, бидејќи е далеку под она што се смета за опасно за здравјето.

Сепак, не секој го дели тоа мислење. И има луѓе кои се сомневаат дека износите што се земени се толку ниски. Некои студии за алуминиум и диета припишуваат поголеми количини на различни замрзнати и пекарски производи.

Кога има вишок алуминиум, тој може да се акумулира во органите и да произведе голем број симптоми и здравствени проблеми, од повраќање и дијареја до посериозни болести. Некои истражувања ја поврзуваат високата и продолжената изложеност на воспаление на мозокот и зголемениот ризик од развој на болести како што е деменција.

Која храна да јадете богата со алуминиум

Алуминиумот во храната може да се најде природно или да се додаде за време на обработката. Треба да се напомене дека, за разлика од витамини или минерали, нема да има никаква корист за здравјето од вклучување на храна богата со алуминиум во исхраната.

Природен алуминиум

Одредени риби спаѓаат во храната со најмногу алуминиум. Но, придонесот може да варира во голема мера од еден во друг вид, за некои е многу висок, а за други практично незначителен.

Свежото месо, јајца и овошје и зеленчук содржат и алуминиум. Спанаќот е зеленчук што природно собира најмногу алуминиум, далеку поголем од останатите.

Кога станува збор за пијалоците, ние мора да го истакнеме чајот. Со многу помал придонес на алуминиум се овошните сокови и кафето. Наместо тоа, концентрацијата на овој метал во вода од чешма би била многу мала.

Додаден алуминиум

Прехранбената индустрија може да вклучува алуминиумски адитиви во многу свои производи за различни намени. Вреди да се разгледа присуството на додаден алуминиум во преработени сирења и какао, како и прашок за пециво и кисели краставички.

Ако сакате да го избегнете, алуминиумот обично е наведен на списокот со состојки за предметниот производ. Сепак, овие износи би биле безбедни според различни агенции, така што нема да има причина да се грижите.

Други извори на алуминиум

Алуминиумот не е ограничен на храна, но исто така е можно овој елемент да се најде насекаде во вашиот секојдневен живот. Дезодоранси, кујнски прибор и конзерви со сода се некои од работите што ги има во повеќето домови кои содржат алуминиум.

Вашиот кабинет за лекови може да содржи и алуминиум. И тоа е дека овој метал, исто така, пристапува до вашето тело преку лекови без рецепт, како што се лекови против болки или антациди.

Дезодоранси

Дали вашите пазуви добиваат црвени пазуви откако ќе нанесете дезодоранс? Ова може да биде затоа што многу од овие производи содржат алуминиум. Алергиските реакции се поверојатно со посилни антиперспиранти.

Побарајте дезодоранси со многу ниско ниво на алуминиум. И, ако потењето не е проблем, размислете за природните дезодоранси, кои добро го маскираат мирисот, но не се толку ефикасни во спречувањето на потењето.

Прибор за кујна

Варена киноа

Алуминиумот од алуминиумски садови, како што се саксии или тави, е безбеден во повеќето случаи. Ностикот и другите третмани би го спречиле влегувањето во храната.

Но, киселата храна, како доматите, може да ги раствори овие површински слоеви и да предизвика повеќе алуминиум да заврши во храната. Поради ова, препорачливо е да барате алтернативи за алуминиумот при готвење или чување на оваа храна.

Што да направите за да го отстраните алуминиумот од телото

Нема потреба да се прави нешто посебно за да се отстрани алуминиумот од телото. Здравите луѓе можат да ја извршуваат оваа задача природно. Она што можете да го направите е да преземете чекори во вашиот секојдневен живот за да ја намалите изложеноста на овој метал.

Постојат неколку работи за кои се смета дека помагаат при одржување на алуминиумот на растојание, а најпознато е следново:

Користење на алтернативи на алуминиумот за готвење

Избегнувајте дезодоранси и лекови со алуминиум (можете да пробате природни замени)

Дали алуминиумот има придобивки во телото или не?

Алуминиумот е супстанца која мора да биде присутна во вашето тело бидејќи ви дава различни придобивки, за ова ќе мора да спроведете разновидна диета во која нема недостаток на месо, овошје, зеленчук и млечни производи. Највисоки вредности на алуминиум во чие тело има во јајниците, тестисите, црниот дроб и белите дробови.

Сепак, од фундаментално значење е да знаете дека преку големо истражување е утврдено дека луѓето кои немаат доволно количество алуминиум во своето тело можат да страдаат од различни нарушувања, како што се аналогни измени на витамин Б или намалена активност на сукцинска дехидрогеназа меѓу другото.

Предности на алуминиумот во телото

Иако постојат многу студии кои потврдуваат дека алуминиумот не е од корист за здравјето, во други можеме да прочитаме дека металот обезбедува неколку позитивни придобивки за организмот:

 • Тоа ќе ви помогне да постигнете оптимален развој на нервниот систем.
 • Тоа ќе му помогне на вашиот респираторен систем да работи подобро.
 • Willе ви помогне да го регулирате сонот.
 • Тоа ќе ви помогне да спречите црево да апсорбира фосфор.
 • Тоа ќе ви помогне да имате добра состојба на осификација на 'рскавицата.
 • Тоа ќе ви помогне да развиете подобар ментален капацитет.
 • Тоа ќе ви помогне да ја подобрите состојбата на зглобовите.

Ако сакате да дознаете повеќе за кои се металите во нашето тело и зошто тие се важни за нас, внесете ја врската што штотуку ви ја оставивме и во која ќе ви кажеме дека покрај алуминиумот, на човечките суштества им се потребни и други метали за правилно функционирање на нивниот метаболизам.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

12 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Alice dijo

  статијата е тотално спротивна на она што велат сериозни научни студии, алуминиумот е штетен по здравјето и треба да се избегнува, ве молиме да бидете одговорни !!!!!

  1.    алирио dijo

   Студиите покажаа дека алуминиумот е многу штетен за здравјето, видете ги алуминиумските датотеки.DW

  2.    Едуардо dijo

   Сериозни научни студии?: Оваа статија ги доведува во прашање ваквите студии.

  3.    Едуардо dijo

   Сериозни научни студии?: Овој напис ги доведува во прашање ваквите студии. Што знаете за ова прашање за да го отфрлите овој напис? .-

 2.   Цезар dijo

  Алиса: Ако алуминиумот е штетен за организмот, но сепак е микроелемент што треба да го има во човечкото тело, јасно е дека е токсичен, но сè што е вишок е лошо. Истражував веќе некое време и не е првата страница што ја прочитав на која пишува нешто слично.

 3.   Цезар dijo

  Иако ако ви требаат препораки за овој напис

 4.   КАРОЛИНА dijo

  ТРЕТИРАМ ОД ДОКТОР НА НАТУРИСТ И ПО НАПРАВУВА SEЕ НЕКОЛКУ ОЦЕНУВАА ДОААМ ЗА заклучокот дека ми недостасува алуминиум.
  ЗА ЗДРАВИТЕ, КОЛЕНЦИТЕ, КОИ МЕ МАКААТ МНОГУ. И ЗА РЕГУЛАЦИЈА НА СПИЕ И ДИШЕЕ ИСТО. ЗАТОА ШТО КОРИСТАМ МНОГУ ДИШЕЕ НА ПОВРШИНИ. МИ ДАВА ОБЈАСНИЦИ И СИГУВААТ ПРЕДИСТВЕНА ЛОГИЧКА.

 5.   ФИА dijo

  Тешко е да се размисли во неколку редови, затоа ќе синтетизираме.
  Сите живи суштества имаат во нашиот состав хемиските елементи, затоа тешко дека нешто што е дел од нашето тело е лошо да се внесе, природата е мудра, а не раката на човекот. Токсичноста на хемиските елементи потекнува повеќе од формата, начинот и количините во кои се внесува споменатиот елемент отколку во самиот елемент, тоа е: 
  ФОРМА: во дневниот внес ги земаме сите хемиски елементи, вклучувајќи ги и тешките метали арсен, олово, жива, кадмиум, бариум; Оловото е токсично ако се вдише (се ракува), но не се зема преку вода од чешма и во некои видови на храна е токсично само ако е третирано со отпад или ракувано со олово.
  КАКО: Не е исто да се земаат житарици за да се внесува железо или бакар, кои се природно достапни за човечкото тело, отколку да се земаат железо и бакар директно, нашето тело ќе го отфрли тоа. КОЛКУ: Пиеме сол секој ден, и тоа е добро и потребно, но никој не се осмелува да земе две лажици одеднаш, бидејќи можеби нема да живеат за да ја раскажат приказната.

  Со неколку зборови: Местата каде што природата останува девствена, далеку од човечка манипулација, екосистемот е изобилен, здрав и богат, без проблеми со токсичност од храната и нејзините соединенија.

  1.    рамка dijo

   Студии на научници утврдиле дека тие не наоѓаат улога што алуминиумот ја развива во нашето тело што е корисна, напротив, тие откриваат дека тој е лош во нашите тела, особено кај луѓето со проблеми со бубрезите затоа што не можат да го отстранат алуминиумот во телото, Очигледно телото сака да се ослободи од алуминиумот, но не може, има алуминиум во конзерви со сода, дезодоранси, во кујнски садови, во кратки безброј броеви, се вели дека човечкото тело го има овој алуминиум, но тие не го пронајдоа улога што треба да се игра во човечкото тело која е од корист, но ако е добро познато дека ако оди до мозокот тоа е моќен невротоксин, кога готвите во алуминиумски садови дали знаете колку се ослободува од нив? бидете многу внимателни прочитајте повеќе ве молам се труете.

   1.    Едуардо dijo

    Научните коментари во оваа статија ги негираат вашите тврдења дека алуминиумот е штетен, и не само тоа, туку дека е погодно за нашето здравје да го конзумира.

   2.    Едуардо dijo

    Какви научни студии се оние што советуваат да не консумираат природна храна затоа што содржат алуминиум? - Бидете многу внимателни, ве молам, не сакате да не лишите од одличната храна што содржи алуминиум, затоа што природата го стави таму за нашето здравје .-

 6.   Маркос dijo

  Алуминиумот е обилен елемент во природата (неоргански), тој е присутен во земјината кора, но не е основен дел од биолошките процеси, па дури и во минимални концентрации е токсичен за живите суштества; некои луѓе се почувствителни од другите на оваа токсичност. Ве молиме, прочитајте, дознајте