Алкалната диета

алкалната диета

Денес има многу диети за слабеење, некои не се здрави и се целосно штетни за здравјето, а други напротив ви помогне да изгубите тежина на ефикасен и здрав начин. Овој пат ќе разговарам со вас за алкалната диета, кој брани дека многу од болестите што се јавуваат денес се должат на лошата исхрана и високи нивоа на киселост тоа е во телото. На овој начин, овој план за губење на тежината советува јадење серија храна што има висок степен на алкалност, што помага да се намали степенот на киселост произведена од друга храна.

Нивото на pH вредност во телото

Нивото на pH се користи за да се измери колку е кисело телото. На нормално ниво на pH во крвта тоа е приближно 7,5. Добрата диета е неопходна за да имате добро ниво на pH и со тоа да избегнете појава на различни болести. Алкалната диета бара pH вредноста на крвта да биде соодветна и ветувања за ова слабеење, добро здравје на коските и спречување на различни болести предизвикани од висок степен на киселост.

Алкална храна

Оние познати како алкална храна се богато со минерали како натриум, калциум, калиум и магнезиум. Алкалната диета се залага за балансирана исхрана заснована на оваа серија на храна. На овој начин треба да се вклучите во вашата дневна исхрана овошје и зеленчук како брокула, аспарагус, тиквички, домат или авокадо. Ниту, пак, не можат да недостасуваат ореви како ореви или бадеми и мешунки како наут или леќа.

Кисела храна

Потрошувачката на кисела храна е неопходна за да се постигне добро ниво на pH во крвта. Тие се богати со минерали како што се фосфор, железо и јод и може да се најдат во црвено месоВо морска хранаво млечни производи или во рафиниран шеќер.

табела-алкална

Предности на алкалната исхрана

 • Тоа е диета која поттикнува здрава исхрана засновано на таква хранлива храна како овошје, зеленчук или ореви. Во прилог на ова, тој забранува внесување на масти, алкохол или шеќер.
 • Следете го овој вид план за слабеење ќе му помогне на лицето да фрли вишок килограми на здрав и тотално ефикасен начин. Од своја страна, потрошувачката на кисела и алкална храна, исто така, помага на слабеење на значителен начин.
 • Други предности на алкалната диета е спречување на можни болести како артритис, ја зголемува енергијата во телото или помага да се намали нивото на анксиозност кај лицето.

Недостатоци на алкалната исхрана

Како и кај повеќето диети, пред да започнете со алкална диета препорачливо е да одите кај нутриционист да се процени дали станува збор за режим кој вреди да се следи или е подобро да се започне со друг вид диета. Докторот ќе треба да направите некои тестови за да го проверите нивото на pH во крвта и знајте дали ви треба внесување на кисела и алкална храна. Во случај да сте дијабетичар, не се препорачува да го следите овој вид диета бидејќи може сериозно да го промени вашето здравје.

алкална диета

Совети и упатства при започнување со алкална диета

Оние кои ја бранат алкалната диета, промовираат дека pH рамнотежата ја прави меморијата енормно да се подобрува, т.е. телото има многу повеќе енергија и дека квалитетот на спиењето е многу поголем. Сепак, тоа е вид на диета што не можете да ја започнете сами бидејќи е препорачливо прво да отидете кај нутриционист кој ќе ве прегледа и да ви каже дали вреди да започнете ваква диета.

Следно, ќе ви дадам пример за тоа што може да биде дневно мени за алкална диета, така што ќе забележите и ќе можете да создадете свое мени.

 • На време за појадок можете да изберете да имате сок направен од зеленчук и овошје.
 • За во средината на утрото можете да испиете неколку чаши вода парче овошје.
 • На ручек можете да направите чинија зелен зеленчук со лисја. Можете да го комбинирате ова јадење со малку житни култури или некои мешунки бидејќи е погодно да земате протеини од растително потекло.
 • За закуска можете да направите инфузија или парче овошје.
 • Што се однесува до вечерата, најдобро е да се одлучите за нискокалорични и лесни јадења како што се зеленчук на скара или овесна каша со малку овошје.

Други елементи кои помагаат да се балансира pH вредноста во крвта

Освен алкалната диета, постојат уште една низа елементи кои можат да ви помогнат да ја балансирате pH вредноста во крвта и да избегнете идни здравствени проблеми.

 • Направете малку редовно физичко вежбање Му помага на метаболизмот да работи континуирано и на овој начин може да ги елиминира нечистотиите и токсините што се наоѓаат во организмот и кои можат да предизвикаат прекумерно покачување на pH вредноста.
 • Важно е да се прочистува телото од време на време. Да го направите ова, во прилог на вода за пиење може да се направи пијалоци од типот на диуретик кои помагаат во чистење на внатрешноста на телото и елиминирање на токсините.
 • Ако сакате да имате одредена рамнотежа во телото, важно е да имате и а рамнотежа на емотивно ниво. Ако успеете да ги обедините умот и телото, нема да имате проблем со киселост во организмот што може да предизвика проблеми во иднина.

Како што можете да видите, алкална диета не може да се смета како диета за чудо бидејќи не барате прекумерно слабеење во најкус можен рок. Исто така, не е докажано дека има повратен ефект кон лицето кое ќе одлучи да го следи. Во секој случај, како и секогаш кога се започнува одредена диета, препорачливо е да се консултирате со експерт кој ќе ве советува дали вреди да се следи или не.

Тогаш ќе ви оставам видео со објаснување за да ви биде појасно што е алкална диета.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.