Акупунктура за слабеење

Многу луѓе бараат начин да дојдат до телесната тежина преку вежбање, диети, капсули, билки, масти и исто така базирани на акупунктура. Willе анализираме што е тоа и дали навистина работи на слабеење.

La акупунктура Тоа е практика што се користи за лекување на разни болести, алтернативна техника што може да биде многу корисна за многу луѓе. 

Акупунктура стимулира одредени делови од телото Преку мали боцкања со игли, тие активираат одредени области за ублажување на болката од хронични болести или непријатност во мускулите и зглобовите. Акупунктурата е безболна и може да биде корисна за голем број луѓе.

Акупунктура за слабеење

Si buscas телесната тежина И сакате да ја испробате оваа древна техника за да ја постигнете, ние ќе ви кажеме од што се состои третманот и какви резултати носи тоа. Она што е јасно е дека благодарение на акупунктурата нашето тело добива поголем проток и ја ревитализира својата енергија, предизвикувајќи согорување на повеќе калории, што е погодно за слабеење.

Акупунктура Може да биде корисно да се третираат одредени заболувања или патологии: 

 • Го намалува апетит.
 • Зголемете го метаболизмот на организмот.
 • Нè тера да имаме повеќе енергија
 • Не тера да гориме повеќе калории
 • Го намалува стрес
 • Совршен е за луѓе со вознемиреност
 • Стимулира благосостојба на целиот организам.
 • Стимулира крвна циркулација. 
 • Избегнувајте задржување на течности. 
 • Тоа нè одржува ментално здрави, избегнувајќи депресија
 • слободен ендорфин и хормони среќа
 • Контролирајте го апетит и нашето чувство за ситост
 • Помага при контрола на движењата цревни, елиминирање на запек повремени
 • Тоа нè релаксира и спречува да имаме епизоди на несоница. 

Сите овие причини објаснуваат зошто телото е многу поприемливо и посмирено да спроведува диетална диета без да има вознемиреност за храна или забранета храна.

Акупунктурата треба да се користи како надополнување на слабеење а не како единствен ресурс за слабеење, бидејќи ако се користи како единствена мерка, сигурно нема да ја постигнеме целта. За да изгубиме тежина и да изгубиме тежина на здрав начин, мора да следиме неколку упатства што многумина од нас ги знаат:

 • Консултирајте се со лекар или специјалист за нашата ситуација и нашата намера да изгубиме тежина да бидат советувани и советувани во текот на постапката.
 • Ние мора да носиме а здрава исхрана. 
 • Избегнувајте храна пржени, тепани, полн со маснотии или многу солен.
 • Зголемете ја потрошувачката на овошје y зеленчук y влакна.
 • Изведете умерено вежбање, изберете спорт што најмногу ви се допаѓа да ве придружува при губење на килограми.
 • Ние мора да поставиме цел и реално време, чудата не постојат и чудесните диети помалку.

Акупунктурна процедура за слабеење

Оваа техника е позната како аурикулотерапија, бидејќи иглите се ставаат во ушниот лобус и во другите делови на телото. Со овој вид на акупунктура ќе можеме да стимулираме различни области на телото кои ни помагаат да немаме стрес или вознемиреност, ослободување ендорфин и чувство на спокојство и релаксација.

Исто така, поволно е да се чувствуваме сити кога јадеме, така количината на храна и храна што ја јадеме ќе биде помала, помагајќи ни да изгубиме тежина.

За оваа техника да биде од корист и навистина да ни помогне, треба да направиме длабока анализа за да ги утврдиме причините зошто јадеме нездрава храна, мора да бидеме сигурни и навистина сакаме да изгубиме тежина за да исполни ги нашите цели. Силата на волјата е неопходна за да се постигне ова, како и упорноста и здравата рутина.

Абдоменот на човекот

Точките каде да ги поставите иглите

 • Хеликс.
 • Антихеликс.
 • Скафоидна јама.
 • Триаголна јама.
 • Горниот крст.
 • Долен крст.
 • Горна хемиконча.
 • Долна хемиконча.
 • Антитрагус.
 • Трагус.
 • Лобус.
 • Задна област на орја.

Големата предност на акупунктурата е дека не мора да го комбинираме со кој било друг медицински метод, тоа е, не бара лекови, ние само треба да одиме кај специјалист кој ја контролира техниката за да започне да ни користи. Сигурно во вашиот град или град постои специјалист за оваа техника.

Едно прашање против е дека за да постигнеме корисни ефекти, потребна е упорност и трпеливост, така што третманот ќе има резултати во нашето тело. Во огромното мнозинство на случаи, акупунктурата не е болна, сепак, тие мали игли можат да ни наштетат, Ако ова е ваш случај, ќе мора да се консултирате со вашиот лекар за да разговарате за тоа. 

Наш совет е дека ако се осмелите да направите некои сесии за акупунктура, тоа е да дозволите да ве советуваат лекари и специјалисти. Треба да бидете доследни и да ги користите тие сесии за да се опуштите и да бидете со отворен ум за ефектите да бидат поголеми.

Осигурете се дека центарот каде што одите користите нови игли на секоја сесија, иглите што се користат се за еднократна употреба и треба да се фрлат на крајот од секоја сесија. Овој вид на акупунктура Тоа е додаток за слабеење како што споменавме порано, не е чудотворната техника што ќе направи да ги изгубите сите дополнителни килограми.

Ако се осмелите да изгубите тежина и сакате да пробате поинаква техника ве советуваме дека барате повеќе информации и прашајте специјалист.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.