Црвена брусница

Брусница

Оваа мала храна има во својата внатрешност прекрасни својства кои се многу корисни за организмот, вкусни мали гризнувања кои во голема мера може да го подобри здравјето.

Ако сè уште не ги знаете придобивките од брусницата, продолжете да ги читате овие редови бидејќи ние ќе ви кажеме како тие можат да се грижат за вас и да го подобрат вашето здравје.

Тие нудат важни нутритивни придобивки кои нутриционисти не биле занемарени. Овие црвени плодови даваат кисел вкус, но и сладок, иако боровинките за кои најдобро знаеме е темно сината речиси црна боја.

Lingonberry се директно поврзани со проблеми поврзани со мочниот меур и инфекции на уринатаСепак, тие можат да ни помогнат и во други општи аспекти на нашето здравје.

Предности на брусница

Lingonberry се мешаат со боровинки верувајќи дека ќе го вкусат истиот, сепак, овие се многу покисели и кисели. Неговиот изглед е сличен, заштедувајќи ја разликата во бојата. Обичните боровинки се слатки и синкави, покрај тоа, тие можат да се консумираат директно, од друга страна, црвените за нивниот вкус, тие се земаат подготвени.

Не е вообичаено да ги наоѓаме во продавниците како свежи производи, бидејќи навистина не е производ што се троши прекумерно. Сепак, во специјализирани продавници за производи

Следно ви кажуваме како може да ви помогнат брусницата?

Тие спречуваат нарушувања на мокрењето

Тие се адекватни кога станува збор за спречи или олесни инфекции на уринарниот тракт, и ова се должи на неговата голема количина на антиоксиданти. Не смееме да заборавиме дека овие боровинки се богати со танини кои обезбедуваат придобивки од антибиотици кои ни помагаат да спречиме ваков вид на инфекција.

Го намалува ризикот од рак

Ракот во моментов е една од болестите од која најмногу стравуваат луѓето, може да нападне кој било дел од телото и во зависност од степенот на развој е смртоносна болест.

Потрошувачката на брусница, како и многу други природни јадења, може да се користи како оружје за превенција задржи рак на растојание. Помага во борбата против ризикот од пролиферација на клетките на ракот кога се малку, освен тоа не ги оштетува останатите клетки.

Тоа е подмладување

Соединенија во lingonberry поседуваат проантоцијанидини, некои супстанции кои помагаат на чудни појави и го подобруваат здравјето воопшто. Тие го одложуваат времето на стареење на кожата со елиминирање на слободните радикали и нивното дејство врз кожата. Затоа, ако сакате подобро да ја видите кожата, не престанувајте да земате брусница.

Природно анти-воспалително

Брусницата има голема количина на антиоксиданти, како и антиинфламатори. Затоа, се вели дека тоа е многу корисно за намалете некои патологии како што е отечен стомак, гасови, вкочанетост, болка во мускулите, менструална болка, итн.

Го подобрува видот

Глетката со текот на времето може да претрпи одредена дегенерација и оксидативно оштетување, ткивото на мрежницата на очното јаболко може лесно да се оштети. Поради оваа причина, ве советуваме да јадете брусница, така што антоцијанините ќе ви помогнат да ги спречите овие оштетувања на очите.

Храна против маснотии

Ако барате да изгубите тежина, можете да ја зголемите потрошувачката на брусница во вашата исхрана. Тие содржат влакна и не обезбедуваат високи дози на калории. Здраво овошје што можете да консумирате за регулирање на цревната функција и ви помага да се чувствувате позаситени од тој голем придонес на влакна.

Невропротектори

Тие се однесуваат како невропротективна, за неговата висока содржина на антиоксиданси. Покрај тоа, галската киселина делува со зголемување на капацитетите на невронскиот систем.

Спречува болести како што се Алцхајмерова болест, Паркинсонова болест кои директно влијаат на природниот и нормалниот развој на когнитивната активност.

Го намалува дијабетесот

Потрошувачката на брусница може да ни помогне во тоа подобрување на чувствителноста на инсулин кај некои дебели луѓе кои се отпорни на овој хормон. Се бори против дијабетес и му помага на телото правилно да метаболизира јаглехидрати, со што исто така спречува прекумерно зголемување на шеќерот во крвта.

Покрај тоа, помага да се спречат скокови на гликоза во крвта, подобрување на одговорот на инсулин во телото. На овој начин, хранливите материи подобро се транспортираат и крвта циркулира без проблеми. Спречување на акумулација на холестерол во крвта и артериите.

Го зголемува нивото на добар холестерол

Како што знаете, тие постојат два вида холестерол, добрата ХДЛ или лошата ЛДЛ. Во овој случај, брусницата помага во елиминирање на лошиот холестерол и го зголемува нивото на добар холестерол.

Вашите когнитивни функции и меморија ќе се зголемат

Si buscas зголемете ги вашите когнитивни способности обидете се да консумирате поголема количина брусница, покрај тоа, тие ќе ви помогнат да ја подобрите вашата меморија и вашите способности. Земањето овошје, исто така, овозможува да се подобрат процесите на учење и меморијата воопшто.

Брусницата е храна што можете да ја најдете и во природни производи, во пијалоци или капсули. Без оглед на тоа како го сакате, проверете дали боровинките се органски одгледувани и со најдобар квалитет бидејќи на овој начин вашето тело ќе ужива во храна богата со својства и придобивки за организмот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.