Инверзна осмоза

Чаша вода

Веројатно сте чуле за обратна осмоза, оттогаш има многу луѓе од целиот свет кои одлучуваат да инсталираат единица во нивниот дом.

Главните причини за тоа е затоа што тие се загрижени за квалитетот на водата од чешма или едноставно сакаат да го подобрат нејзиниот вкус.

Што е тоа?

Тој е еден од најкомплетните и најефикасните методи за филтрирање на вода. Станува збор за а хемиски третман што се користи за прочистување на водата од чешма. Резултатот е подобар вкус и поздрав вид вода за пиење и готвење за луѓе со одредени болести.

работа

Едноставно кажано, уредите за обратна осмоза ја филтрираат водата преку специјални мембрани. Користејќи одреден притисок, тие оставаат практично сè што ја придружува водата од чешма: надворешни загадувачи, цврсти материи, големи молекули и минерали.

Прочистениот дел е подготвен за пиење, додека другиот дел се пренасочува како отпадна вода. Тоа е, тој е отфрлен. Ова значи дека обратна осмоза троши големи количини на вода.

Допрете

придобивките

Системот за филтрирање со обратна осмоза може да го отстрани оловото. Премногу олово во телото може да доведе до висок крвен притисок, неплодност и други здравствени проблеми. Тоа е тоа корисно за луѓето со одредени здравствени проблеми, како што се луѓе со многу слаб имунолошки систем или кои треба да јадат диета со низок натриум.

Исто така вреди да се напомене дека обратна осмоза вода не содржи криптоспоридиум. Откако ќе се проголта, овој паразит од загадена вода предизвикува треска и дијареја. Особено е опасно за децата, кои можат да доведат до дехидрација и неухранетост.

Обратна осмоза прави вода од чешма да има подобар вкус и придонесува за намалување на употребата на пластика. Како алтернатива на флашираната вода, може да заштеди и пари. Сепак, тоа зависи од цената на апаратот, резервните делови и ревизиите.

Како да имате домашен систем за обратна осмоза

Домашните системи за обратна осмоза често се инсталираат во кујната, поточно под мијалникот. Така, најважниот чекор пред инсталацијата е проверете дали има доволно простор за еден од овие компјутери во тој дел од кујната.

Откако ќе се уверите дека имате каде да го ставите, мора да одлучите за марката и моделот. Денешниот пазар нуди бројни опции за да одговараат на сите буџети. Цените се движат од 100 до неколку илјади евра во зависност од технологијата и материјалите со кои се произведува. Сепак, на ова мора да ја додадеме цената на инсталацијата, ревизиите, годишните резервни делови и можните дефекти.

Капки дожд

Вреди?

Постојат различни мислења за тоа дали е поздрава од водата од чешма кога станува збор за здрави луѓе. Некои велат дека е поздраво, додека други сметаат дека не е ниту подобро ниту полошо од нормалната вода од чешма. Меѓу неговите штетници има и такви кои сметаат дека е опасно затоа што овој систем ги менува параметрите на водата.

Исто така, единиците за обратна осмоза се обвинети за трошење премногу вода. И вистината е тоа фрла многу повеќе отколку што произведува. Многу луѓе го отфрлаат поради тоа.

Покрај тоа, овие единици имаат потреба од одржување. Инаку, загадувачите се акумулираат во филтерот и можат да предизвикаат влошување на квалитетот на водата, што е токму спротивно од она што се бара кога се одлучува за систем за филтрирање на вода за домот. И, тоа, се разбира, повлекува годишно трошење пари.

Земајќи ги предвид и неговите добрите и лошите страни, како и особеностите на секој дом, На секој е да одлучи дали ќе се определи за инсталирање на систем за обратна осмоза. Или обратно, продолжете да користите вода од чешма или шише или комбинација од двете.

Алтернативи за обратна осмоза

Ако квалитетот на водата не е проблем во вашиот домАко размислувате да инсталирате систем за обратна осмоза единствено за да го подобрите вкусот, добра идеја е да размислите за поевтини алтернативи, како што се бокалите за прочистување.

Треба да се напомене дека постојат методи со кои се постигнува практично исто како и обратната осмоза, и тоа на полесен и поевтин начин. Следниве трикови можат да ви помогнат да решите некои проблеми поврзани со водата за пиење:

Да се ​​отстрани оловото Кога ќе ја вклучите чешмата за прв пат за неколку часа, препорачливо е да пуштите ладна вода неколку минути пред да ја користите.

Ако ви треба убиваат микроби, зовривате вода 1-3 минути. Потоа се става во чист бокал и се става во фрижидер.

Премногу хлорирана вода од чешма може да има непријатен вкус. За да има подобар вкус, едноставно е наполнете стомна или друг контејнер и ставете го во фрижидер.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.