Глицерин од зеленчук

сапун за раце

Глицерин од зеленчук е исто така познат како глицерол и тоа е транспарентна течност која нема мирис направен од растителни масла, особено палмино масло, соја или кокосово масло.

Ако сакате да знаете што е глицерин од зеленчук, за што служи, што може да направи за вас, какви својства има и каде можете да го набавите, не двоумете се да продолжите да ги читате овие редови.

Глицерин е исто така познат како глицерол и се добива од растително масло преку процес наречен хидролиза.

измијте ги рацете

Што е глицерин од зеленчук?

Глицерин од зеленчук е чиста, безбојна течност, која исто така не дава мирис, има сладок вкус и се раствора во вода и алкохол.

Има многу намени и опфаќа многу области од козметичката, прехранбената и фармацевтската индустрија. Покрај тоа, се користи како замена за алкохол во ботанички и тревни тинктури.

Својства на глицерин од зеленчук

Направен е од процес на хидролиза. Овој процес се состои од притисок што се врши врз маслата на одредена температура заедно со одредена количина на вода.

Овој притисок предизвикува глицерин да се оддели од масните киселини и да се апсорбира од водата. Кои резултати се дестилираат за да се постигне поголема чистота. Чистиот глицерин од зеленчук има текстура слична на онаа на сирупот бидејќи во составот има три хидроксилни групи.

бенефиции

Употреби на глицерин

Користењето на глицерин може да биде повеќекратно, да ги знаете и да бидете изненадени што може да направи за вас.

 • Ја одржува кожата хидрирана и влажна. Помага на кожата да собере повеќе вода од воздухот и да се исуши.
 • Лекува на сува кожа, груб и иритиран.
 • Ја омекнува кожата. Спречете ја кожата да изгледа старо, нанесете глицерин за да ја измазните кожата и со тоа да спречите проблеми поврзани со возраста. Црвенило, иритација или сувост.
 • Ја минимизира загубата на вода од кожата. 
 • Го подобрува квалитетот на кожата и тоа не тера да добиеме мозолчиња.
 • Ја заштитува кожата на здрав начин, Може да дејствува како природен заштитник на лицето или областите каде што го нанесувате.
 • Ја храни кожата. 
 • Чисти порите, ја отстранува нечистотијата и прашината што се таложи на кожата.
 • Го подобрува изгледот на вашата кожа. Тоа ќе го направи помек, пофлексибилен и еластичен.
 • Глицерин исто така се користи за додавање на сладост на храна со малку јаглени хидрати. 
 • Глицерин не предизвикува шуплини. 
 • Го има во производите за домаќинство како на пр шампон или паста за заби. 
 • Се користи како локален лек за Изгореници. 
 • Во супозитории се појавува и глицерин.
 • Оваа супстанца тоа е без алергени и сертифицирано како кошер. 

Каде да купите глицерин

Глицерин може да се купи во аптека или во специјализирани продавници на природни производи. Лесно е да се најде, иако е точно дека неговата потрошувачка не е многу развиенаПред сè, индустријата е таа што ја користи за да ја воведе како комплемент.

сапун со цвет

Мерки на претпазливост при употреба

Ова растително масло треба да се користи во одредени околности. Тоа е, ние мора да ја земеме предвид климата што нè опкружува, оттогаш Во многу сува клима не треба да се користи бидејќи може да биде штетно за кожата. 

Глицеринот треба да биде во контакт со влажна клима, бидејќи оттаму ќе добие вода за да се подобри квалитетот на косата, кожата и другите области на телото.

Веќе знаете малку повеќе за глицеринот од зеленчук, производ не толку познат, но кој го користиме секојдневно без да сфатиме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.